Vznt
janur 21. - februr 19.
Minden szl tudja: ahny gyerek, annyi „egyetlen eset". Mindazonltal az is tny, hogy bizonyos tulajdonsgok marknsan jellemeznek egy-egy karaktert. Ezek megismerse nem csupn szrakoztat dolog, de hasznos is lehet – hiszen hozzsegt minket ahhoz, hogy jobban megismerhessk szeretteink viselkedst. Most kezdd sorozatunkban a gyermekek asztrolgiai szemlyisgtpusainak lersval kvnunk kellemesen hasznos idtltst olvasinknak.
Jtkos, j kedly s bartsgos a tlnyomrszt Vznt-tulajdonsgokkal rendelkez gyermek. gyes kapcsolatteremt. Igencsak nyitott az jabb s jabb lmnyek irnt – gy jtkait hamar megunhatja, vagy azokat a szoksostl eltr mdon hasznlhatja. Kiss kiszmthatatlan: szeret vratlan helyzeteket elidzni, hogy megfigyelhesse a hatst msokon. Rendhagy tletekkel szrakoztatja magt s krnyezett, szvesen bohckodik. rzelmileg kevss lehet hatni r, inkbb a dolgok sszer magyarzatt keresi – ezrt rdemes minden szli elvrst meggyzen indokolni szmra. Ha ez nem trtnik meg, a kis Vznt rendkvli makacssggal fog ellenllni a knyszernek.
Nem tiszteli a tekintlyt, azokkal rt szt, akik gyszlvn partnerknt kezelik t, kikrik vlemnyt, s nem akarjk tlsgosan korltozni. Konoksga odig fokozdhat, hogy mindannak az ellenkezjt teszi, mint amit ignyelnek tle – ezrt a direkt tilts s kvetels a lehet legrosszabb mdszer, amit nevelse sorn alkalmazni lehet. Ez altatsval s etetsvel kapcsolatosan is rvnyes: ha r akarnak erltetni valamit, azt elutastja. Szabadsgszeretete, fggetlensgignye mr csecsemkorban megmutatkozhat. ltalban korn megtanul helyet vltoztatni, jrni, hogy nll tapasztalatokat szerezhessen, tovbb nem kedveli, ha folyton aggdnak rte s llandan babusgatni akarjk.
Mr egszen kicsi korban gyakorta lehet tle hallani: „n akarom csinlni!" – legyen sz cipbefzsrl vagy a villany felkapcsolsrl. A lmpkat s a ltvnyos, fnyes jelensgeket egybknt is kedvelheti: rajonghat pldul a tzijtkrt, csillagszrrt. ppen ezrt effle holmikat s az elektromos szerkezeteteket ajnlatos tvol tartani tle, illetve amint lehetsges, el kell magyarzni neki, mikor szabad s hogyan lehet azokat biztonsgos mdon hasznlni. Noha a segtsget ltalban elutastja, j, ha szlei reztetik vele: rjuk szmthat, ha egymaga mgsem boldogulna valamivel. Msok gondja-baja irnt fogkony, br nem elssorban az egyttrzs szintjn. Inkbb ki akar tallni valami okos dolgot, melynek rvn egyszer s mindenkorra megoldhat az adott problma.
A trsadalmi egyenltlensgek krdse is izgathatja, ezrt szlei „nagyot nhetnek szemben", ha a nluk szegnyebbeket tmogatjk, ha trsadalmi munkt vllalnak, vagy anyagi ldozatot hoznak valamely nemes, kzssgi cl rdekben. A Vznt gyermek tbbnyire szles rdekldsi kr s gyakran krdez. Csaldja beszlgessen vele sokat pillanatnyi szintjnek megfelelen „a vilg dolgairl" – annl is inkbb, mivel vratlan felismersei, rdekes kpzettrstsai a nla idsebbek szmra is sok gondolkodnivalt adhatnak. Az egyhang napi rutinfeladatokat ki nem llhatja, m kellemes intellektulis trsasgban ezek is elviselhetbb vlhatnak szmra.
Gyorsan beilleszkedik a gyermekkzssgekbe, a tekintlyelv pedaggusokkal azonban olykor meggylhet a baja, hiszen a szablyok felttel nlkli betartsa nem jellemz r. Az iskolban elssorban azokat az ismereteket hajland elsajttani, amelyekhez kedvet rez – ezrt, ha a legjobb kpessgek kz tartozik is, nem biztos, hogy a legjobb tanulk egyike lesz. Az viszont nem ritka, hogy neki van a legjobb bartja. Klnleges letterveket forgathat a fejben, s ezekrl felnttknt sem felttlenl mond le. Bosszankodni lehet miatta, de unatkozni mellette: soha!
Halak
februr 20. - mrcius 20.
A Halak-tulajdonsgokkal rendelkez gyermek igen rzkeny, knnyen megijed pldul az ers zajoktl. Sosem szabad rripakodni, vagy gnyos megjegyzseket tenni r. Ha sr embert lt, is knnyen elsrja magt. Egyttrz s ragaszkod, szeretteit szinte blvnyozza, s odavan azrt, hogy babusgassk t. Mindezek mellett kedves s alkalmazkod. Krnyezete elvrsainak igyekszik megfelelni, szinte mr “tl j" gyerek, viszont a kezdemnyezkszsg nem ers oldala.
Kevsb gyakorlatias, kiss csodlkozva figyeli, hogy mi trtnik krltte a vilgban. Igen lnk a fantzija, szeret lmodozni, amirl gyakran rulkodik arckifejezse is. Kpzeletben meghitt vilgot teremt magnak, amelybe brmikor visszahzdhat. Hajlamos lehet arra, hogy a problmk ell is ide menekljn, ahelyett, hogy cselekedne. Ennek f oka, hogy szgyells, hogy fl a kudarctl, hogy nrtkelse ingadoz. Hajlamos alulbecslni lehetsgeit, valamint retteg attl, hogy brkit is megbntson. Szlei dicsrjk meg, ha nmaghoz kpest btran vllal, illetve vgrehajt valamit. Mindezen tl, rdemes szelden ngatniuk, hogy igyekezzk kiss hatrozottabban viselkedni, s tmogassk minden tren nllsodst - hiszen elbb-utbb meg kell tanulnia: hogyan nyilvnthatja ki sajt ignyeit.
A mindennapok esetleges veszlyhelyzeteire hvjuk fel a figyelmt, m sose ijesztgessk, mert a Halak-gyermek eleve hajlamos lehet a szorongsra. Mivel a konfliktusok elkerlse rdekben olykor rdekes “meskkel" is elllhat, fontos, hogy szinte, klcsns bizalmon alapul csaldi lgkrt teremtsnk.
Nehezen sznja el magt az els nll lpsekre, de srgetnnk nem szabad. Szereti a hast, de a helyes tkezsi szoksokat - ahogy ms szoksokat is- kiss vonakodva fogadja el. Szereti, ha meslnek neki. Kedveli a kpes knyveket, a finom, melodikus zent, tovbb szvesen nekel, vagy festeget. Az agresszv jtkokat nem kedveli. Amikor trsai kedvrt mgis rszt vesz ilyenekben, gyakorta vllalja az “ldozat" szerept.
rdekeit knnyen alrendeli sajt msoknak; nfelldoz s nagylelk. Mr kicsi korban megkedvelheti az szst, m a versenysportok vilga tvol ll tle. Egyrszt, mert nem kitart s nem kedveli a fizikai erfesztseket sem. Inkbb a knyelmet szereti. Ha gy ltja, hogy msvalaki nagyon rlne a gyzelemnek: jszven tengedi neki. Nehezen hoz dntseket, vlemnyalkotst befolysolhatja msok vlemnye, valamint rzelmeinek hullmzsa.
Szervezetnek “vdelmi rendszere" ttovn reaglhat a kls hatsokra, gy hajlamos lehet a megfzsokra, fertzsekre. Lbfeje az tlagosnl rzkenyebb lehet, ezrt figyeljnk arra, hogy knyelmes cipket viseljen. Bre is gondos polst ignyelhet.
A kzssgekbe val beilleszkedse ltalban nem okoz gondot, mivel nzetlenl segt mindenkinek. Tanrainak szt fogad s alkalmazkodik az vodai, iskolai szablyokhoz. Olykor azonban szrakozott mdon megfeledkezhet egyes feladatairl. ltalban csendes, szemlld, sokkal inkbb a nyugalomra s a szeretetre vgyik, mint az gynevezett “kihvsokra".
Gyakran tmogatja a nla nehezebb helyzetben lvket. Akkor is, ha semmit sem vrhat tlk viszonzsul, s ha senki nem rtesl jtettrl. Hivatsvlasztsban is meghatroz lehet rzkenysge s segtkszsge - gy vonz lehet szmra az egszsggyi vagy egyhzi plya; de mvszetek irnti fogkonysgt is jl hasznosthatja. Ha sikerl kiteljesednie, szinte csak arra kell vigyznia, hogy msok vgl ne nzzk angyalnak!
Kos
mrcius 21. – prilis 20.
Az erteljes Kos-tulajdonsgokkal rendelkez gyermekrl korn kiderlhet, hogy markns egynisg. Igazi akarnok, aki nehezen fogad el segtsget. Amint lehet - sz szerint is - a sajt lbra ll. Mozgkony, kedveli a fizikai kihvsokat, az erprbkat s ers versenyszellem jellemzi. “Nagy felfedez"; lvezi a kalandokat, a vltozatossgot, keresi a veszlyt. A klvilg hatsaira hevesen, nemegyszer meggondolatlanul reaglhat, olykor “fejjel megy a falnak". A Kos-gyermeken mindig tallunk egy-kt j horzsolst, kk foltokat. Noha nem nevezhet “rk" betegeskednek, tlzott merszsge miatt olykor balesetveszlyes helyzetekbe is sodrdhat. Mr kicsi gyermekknt igen fontos rendszeres szjpolsra szoktatni, mivel fogaival gondjai lehetnek. A tipikus Kos-gyermekre nem mondhat el, hogy diplomatikus alkat.
Egyenes jellem. Vlemnyt kertels nlkl kzli, igaz, ezzel idnknt megbnthat msokat. Szenvedlyes, tzes temperamentum, m ha “kitombolta" magt feledi srelmeit. Kpes a nagyvonalsgra, szvesen kel a gyengbbek vdelmre, de nem kmli azokat, akiket ellenfelnek tart. Kezdemnyez, vezetsre termett szemlyisg. vodba, iskolba kerlve a csoport hangadi kz tartozik. Mivel izgga s knnyen dhbe gurul, nem tartozik a “knnyen kezelhet" gyerekek kz. Felfogkpessge ltalban gyors, de knnyen runhat egy-egy feladatra. Testnevels rkon elemben van, kedvelheti a mozgs minden formjt.
Brmibe fog, az lre tr. Legfeljebb az gtolhatja, hogy trelmetlensgre hajlamos s nem elg kitart. Amennyiben sikerl komolyabb hozzllst kialaktania, eslyess vlik arra, hogy az ltala vlasztott terleten a legjobbak kz soroljk.
Knyszertssel s utastgatssal nem rnk clba nla, mert hatrozottsgunk agresszvv, ktekedv teheti. Annl kedvezbben hathat r vals kpessgeinek s teljestmnyeinek elismerse, s a szeretetteljes lgkr. Hagyni kell, hogy szabadsgignyt s kalandvgyt is kilhesse, btorsgt prbra tehesse. Ez klnsen az olyan szlk szmra jelenthet megterhel erfesztst, akik otthonlk, knyelemszeretk, illetve hajlamosak az aggodalmaskodsra. Megoldst jelenthet, ha sportolsi lehetsget biztostanak gyermekknek, gy energiit megfelel mederbe terelheti. A rvidtvfuts, a labdajtkok, az erkifejtst kvn sportgak kedvre valk lehetnek.
Gyakran a Kos-kislnyok is szvesebben vlasztjk a fis jtkokat, mint a babzst. Az olyan aprlkos babramunkktl, mint amilyen a kzimunkzs, a nvnypols, a gyjtemnyek rendezgetse, javarszt mindkt nembeli Kos-gyerek idegenkedik. Aki arra kri, hogy lasstson vgre tempjn, annak ellenszegl, de rettebb fejjel rbredhet, hogy nem muszj mindig “prgni". Sosem kpes megrteni azokat, akik folyton csak panaszkodnak, m semmit sem tesznek az elbbre jutsukrt. Felnttknt is sokat vllal, teljes erbedobssal tevkenykedik s kpes msokat irnytani. Krnyezetben aligha marad szrevtlen. Aktv, mozgalmas letre vgyik, gy vli: “a tettek beszlnek" - s ez az esetben valban gy is van.
Bika
prilis 21. - mjus 20.
Az a kisgyermek, akinek szemlyisgben nagy hangslyt kapnak a Bika-tulajdonsgok, igen knyelemszeret s biztonsgkeres alkat. Ersen ignyli a testi kontaktust, a simogatst, az lelst. Mindezt rendkvli kedvessggel kpes meghllni. Szereti a puha, kellemes tapints jtkokat. Kedvenc szrmellatkjt szvesen hurcolja magval mindenhov, mivel az ismers trgy jelenlte megnyugvssal tlti el a sok bizonytalansggal, vratlan helyzetekkel is fenyeget klvilgban.
A helyvltoztats s nkifejezs formit ltalban nyugodt tempban sajttja el, hiszen sszehasonlthatatlanul elnysebbnek tnik szmra, ha mindent odahoznak neki, amire szksge van, mint az, hogy sajt magnak kelljen erfesztseket tennie rte. Egybknt is nehezen sznja r magt a vltoztatsokra. Ha azonban szlei e tren, vagy brmely ms szituciban trelmetlenkednek vele, az csak mg lassbb cselekvsre sztnzi. A kis Bika ugyanis gylli a srgetst, s szilrd ellenllst tanst vele szemben. Dacosan hallgatva megmakacsolja magt, vagy – ha ez nem hozn meg az htott eredmnyt – heves s kitart toporzkolsba fog.
Rendszeres letmdot s komfortos krlmnyeket ignyel. Nincs nyre pldul, ha nem cserlik ki azonnal a pelenkjt, mihelyt szksgess vlik, ha szlei folyton ide-oda viszik magukkal, vagy ha mindig ms s ms vigyz r. Egy esetleges vls, kltzs, vagy egy kistestvr szletsnek lmnye ugyancsak feldlhatja lelkivilgt. Klnsen akkor, ha minden elkszts nlkl rtesl a fejlemnyekrl, ha ksz helyzet el lltjk, ha nincs elegend ideje arra, hogy gondolatban megbartkozzk az jszer helyzettel. Mivel igencsak szereti a hast, kikveteli magnak a jz falatokat. Olykor mohnak bizonyulhat, kt tkezs kztt is nyaggathatja krnyezett valami finom ennivalrt, ezrt szlei tartsanak kszenltben szmra egszsges nassolnivalt, pldul gymlcst.
Sokra becsli az eszttikus krnyezetet s az llandsgot. Megnyugvssal tlti el, ha elrhet kzelsgben, megszokott helykn ltja a sznes s ltala szpnek tartott holmikat. Mr korn kinyilvnthatja, melyik ruhjt akarja felvenni, ha e szndkban gtoljk, azt nem veszi j nven. Jtkait, “kincseit" pontosan szmon tartja, s hamar tisztzni igyekszik msokkal, mi az, ami az v. Felhbortja, ha valaki bitorolni akarja a javait. Jl rzi magt termszetkzelben, kpes gynyrkdni a virgokban, s odavan azrt, hogy megsimogathasson egy szeld cict, kutyt vagy nyuszit.
J hatssal lehet r a zene, illetve az, ha nekelgetnek neki. Nem ritkn maga is rmmel hangicsl. Kedvt lelheti a festsben, de mg inkbb a gyurmzsban, homokozsban, mivel pozitv lmnyt jelent szmra, amikor a kzzelfoghat valsgrl szerezhet tapasztalatokat. A jtkban sokkal inkbb az rzki lvezetet keresi, mint a kalandot. Szleinek nem kell attl tartania, hogy minduntalan a legmagasabb fra akarna felmszni, vagy hogy lpten-nyomon verekedsbe bonyoldna. Hajlamos lehet viszont arra, hogy egsz ll nap a televzi eltt tespedjen. Ennek elkerlse rdekben ajnlatos mr kezdettl fogva helyes szoksrendet kialaktani.
A gyermekkzssgekbe valsznleg jl beilleszkedik, hiszen alapjban vve bks termszet s harmnira trekv egynisg. Kifejezsmdja tbbnyire nyugodt, megfontolt, gondolkodsban alapossgra trekszik. Leginkbb a gyakorlatban is hasznosthat, illetve a gyakorlati pldkkal is megvilgtott ismeretek ragadjk meg, azonkvl igen fogkony lehet a mvszeti trgyak irnt. Nem biztos, hogy “vgja" leggyorsabban a vlaszt minden krdsre az iskolban, olykor akr lassnak is tnhet a felfogsa, m amit egyszer megtanult, arra lete vgig emlkszik.
Felnttknt igen fontosnak bizonyulhat szmra a szilrd anyagi httr kialaktsa. Jl rezheti magt egyebek kztt a bankszakmban, adszakrtknt, biztostsi terleten, de a vendgltiparban, vagy akr a mvszethez kzel ll plyk valamelyikn is. Br nem kezdemnyez tpus, trekvseit illeten roppant kitart, gy javarszt kpes is elrni azt, amit akar. Sikerrel alkalmazott letfelfogsa gy foglalhat ssze: “lassan, de biztosan".
Ikrek
mjus 21. - jnius 21.
Tudjuk, hogy a kisgyermeket minden rdekli, ami csak trtnik krltte, de ha az Ikrek jegyben szletett, csaknem mindenkin tltesz kvncsisgval. Igyekszik mihamarabb kapcsolatba kerlni a krltte lkkel. Ers kzlsvgya miatt ltalban korn elkezd beszlni, s hogy megtudhassa, mi van a kisgyon-pelenkzn tl, tbbnyire gyorsan s gyesen megtanul helyet vltoztatni is. Szereti, ha stlni viszik, ha vltozatos helyszneken tjkozdhat arrl, milyen is a vilg; rmmel szerez j ismersket.
lnk figyelemmel ksri a krltte zajl esemnyeket, s rendkvli mrtkben ignyli a trsasgot. Amit lt s hall, azt a ksbbiekben javarszt rgtn tovbb is adja, mivel igen lnyeges szmra, hogy az aktualitsokrl tjkoztathassa elsknt krnyezett. rdemes mr akkor is sokat beszlni hozz, amikor maga mg csupn mimikval s hangokkal kpes visszajelezni. Mozgkonysgbl addan nevelse sok trelmet s odafigyelst kvn. Fontos, hogy nap mint nap biztostsuk szmra a megfelel mozgslehetsget s levegzst, klnben nem lehet vele brni. A rendszeres tevkenysgekre, a szoksrendszer elfogadsra elg nehezen vehetjk r, m ppen azrt, mert igencsak knnyen motivlhat, az Ikrek-gyermek szmra nagyon fontos a j napirend kialaktsa.
Mindig gondoskodni kell arrl, hogy eleget pihenjen, mivel a sok lmny intenzv befogadsa s feldolgozsa sorn hajlamos tlfrasztani magt. Elalvs eltt teremtsnk krltte nyugodt krlmnyeket, s trelmesen, nyugodtan vrjuk ki, amg lassan lecsendesedik. tkezsei nem zajlanak felttlenl mintaszeren. Inkbb tbbszr eszik keveset, mint egyszerre sokat, s ha mr elgnek tallja, nem tpllkozik tovbb. nllbb korban meg-megfeledkezhet arrl, hogy a neki csomagolt uzsonnt elfogyassza, hiszen mindig trtnik krltte valami rdekes dolog, amibl semmikppen sem akar kimaradni. Jtkait viszonylag hamar megunhatja, ezrt pnztrcakml megoldsknt ajnlatos olyasfajta eszkzket beszerezni szmra, melyek varilhatk vagy mozgshoz kthetk.
Amint az Ikrek-szltt nagyobbacska lesz, szlei megtapasztalhatjk, hogy a kitarts s a rendszeretet nem tartozik legfbb ernyei kz. Egyszerre tbb dologba is belefog, kzlk sokat flbehagy, hogy mris j kaland utn nzhessen. Nem rt biztatni, hogy lehetleg fejezze be, amit elkezdett, vagy legalbbis szmolja fel megkezdett tevkenysgt (rakja el a szthajiglt jtkokat, ruhkat). A pldamutats termszetesen jelentsen megerstheti az ilyesfle nevel szndk krst. A gyermekkzssgekbe tbbnyire jl beilleszkedik, sok bartot szerez, igaz, vltogatja is ket. Br a hangyaszorgalom tvol ll tle, gyors felfogsnak ksznheten nemigen akad problmja a tanulssal. Az alapos, elmlylt ismeretszerzs helyett sokkal szvesebben vlasztja az informcik knnyed felcsipegetst, ez pedig hajlamoss teheti a felletessgre is..
Nvekedse sorn, mint mindenki ms, az Ikrek-gyermek is egyre gyakrabban kerl nll dntshelyzetbe. Ez pedig nem ritkn problmt jelent szmra, ugyanis egy-egy lps mellett s ellen egyarnt rengeteg racionlis, logikus rvet kpes kiagyalni. Vgl aztn az nmagval folytatott bels vitba belefradva fejest ugrik az esemnyekbe, vagy ha teheti, halogat technikt vlaszt. Mindez pp olyan erteljesen kihathat kapcsolatai alaktsra, mint plyavlasztsra. Felnttknt javarszt emberkzeli, mozgkonysgot s j kommunikcis kszsget kvn terleten bukkan fel. Jl megllja a helyt kereskedelmi, jsgri, szlltmnyozsi, utaztatsi plyn, de tolmcsknt, tanrknt vagy menedzserknt is boldogul.
Rk
jnius 21. - jlius 22.
A tipikus Rk-babt roppant rzkeny lelklet s hullmz kedlyllapot jellemzi. Az egyik percben taln mg keservesen bmbl, a msikban mr szvbl kacag. Olykor akr egyetlen rossz sz is elegend ahhoz, hogy megbntdjk, m egy kis kedvessg, biztats hatsra szinte kenyrre lehet kenni. Srelmeit mindazonltal nehezen feledi, sokig rgdhat rajtuk. rzkenysge folytn roppant vatos, ez a tulajdonsg az kis "pnclja".
ltalban mr csecsemkorban kiderl rla, hogy igencsak szereti a hast. Nagyobbacska korban is szvesen hdol az evs rmeinek, m mivel gyomra knyesebb az tlagosnl, tovbb hzsra is hajlamos lehet, ajnlatos, hogy ersen figyeljnk egszsges tpllsra. Az desanyjval val szoros kapcsolatnak, a vele val testi kontaktusnak, s gy a szops lehetsgnek klnsen nagy jelentsget tulajdonthat. A csald tbbi tagjhoz ugyancsak ersen ragaszkodik, az tlagosnl is jobban ignyli gondoskodsukat, simogatsukat. Nem kedveli, ha ismeretlenek vigyznak r, ezrt ha felgyelete tmenetileg csak ilyen mdon oldhat meg, felttlenl tancsos szoktatsi idt biztostani szmra.
Ha a kedvben szeretnnk jrni, hagyjuk kicsit tovbb pancsolni frdskor, mint egybknt, s nagyobbacska korban vigyk szni, illetve vzpartra. Mivel azonban bre legalbb olyan rzkeny, mint a lelke, fokozottan vjuk a tz naptl! Gazdag fantzijt alaposan megmozgatjk a mesk, a csaldi trtnetek. Szvesen lmodozik. Korn kimutathatja "anyskod" hajlamait, odaadan ptyolgatja babit, ksbb rmmel jtszik paps-mamst. Nemritkn a Rk jegyben szletett kisfik is nagyobb hajlandsgot mutatnak az effle jtkok, mint a fis szrakozsok irnt. A kis Rk ugyanis nem kedveli az erszakot, a durvasgot, gy lehetsg szerint kerli a nylt konfliktusokat. Jellemz lehet r, hogy csendben figyel, s csak akkor cselekszik, amikor felismeri, hogy eljtt az ideje.
Vendgek eltt ne prbljuk szerepeltetni, mert ez csak nvelheti szgyenlssgt. Ne tartsuk bizonytalansgban, hiszen hajlamos az aggodalmaskodsra, s ha olykor bosszantan szeszlyesnek bizonyul is, sose illessk durva kritikval! Termszetesen "vegbura alatt" sem szksges tartani. St, rdemes sok dicsrettel tmogatni nllsodst, mivel ha folyton a mama szoknyja mellett l, ksbb nehezebben vlhat belle kiegyenslyozott, sajt lett kzben tartani kpes ember.
Tekintettel arra, hogy nagy valsznsggel nem hinyzik belle nmi hziassg, hagyjuk, hogy kornak megfelel mdon rszt vehessen az otthoni munkk elvgzsben. Ez okozhat ugyan nmi nehzsget, m ha kszsges ajnlatait mindig elutastjuk, ksbb esetleg nem tudjuk rbrni arra, hogy segtsen. Annl is inkbb gy van ez, mert nemcsak hzias, de rendkvl knyelemszeret is. Mesterfokon kpes zni a lustlkods mvszett. A rendraksra klnsen rdemes erltets nlkl, mgis hatrozottan rszoktatni, tudniillik jtkaitl, emlktrgyaitl nemigen hajland megvlni, lvn gyjtget alkat.
Az iskolban eleinte flnknek tnhet, m elbb-utbb szinte biztosan megkedvelteti magt, annak ellenre, hogy olykor a kelletnl srtdkenyebb. Uzsonnjt nemegyszer megosztja azokkal, akiket bizalmba fogadott, s ragyog memrija rvn a tanulsban is segtsgre siethet bartainak. Klnsen fogkony lehet a trtnelem s az irodalom irnt. Tanulsi eredmnyeit nagyban befolysolhatja tanra szemlyisge. Ha klcsnsen j viszonyt sikerl vele kialaktani, rzelmileg is motivcit kap arra, hogy jl teljestsen, s ez az esetben sarkalatos krds!
A Rk-szltt felnttknt ltalban olyan plyt igyekszik vlasztani, amelyen kilheti gondoskodsi hajlamt, mly emptijt, illetve ahol a mlt rtkeit tanulmnyozhatja, gyjtgetheti. Jellegzetes Rk-foglalkozsok: vn, trtnelemtanr, vdn, szlsz-ngygysz, rgisgkeresked, mzeumi dolgoz. A szakcsmvszet, a vendgltipar sem ll tvol tle, hiszen ily mdon msok tpllsrl gondoskodhat. m akrmelyik hivatst vlasztja is vgl, a csald mindig az els helyen szerepel letben. Eltklten trekszik sajt csald alaptsra, ettl legfeljebb a szli hzhoz fzd, tlsgosan meghatroz viszonya tntorthatja el. Ez azonban nemkvnatos. A tipikus Rk ugyanis sajt gyermekeiben, szve tlrad melegt rjuk rasztva teljesedik ki igazn. Aki pedig mr megtapasztalta, tudhatja: ahogyan tud trdni szeretteivel, gy taln senki ms
Oroszln
Jlius 23. - augusztus 22.
A tipikus Oroszln-gyermek elszr is: nem "tipikus". Szemlyisgnek erteljes kisugrzsa mly benyomst gyakorol krnyezetre. Mg a ridegebb szv felnttek is knyszert reznek arra, hogy meglljanak babakocsija, jrkja eltt, dicsrve szpsgt, kedvessgt, okossgt. pedig kegyesen nyugtzza a hdol ggygst, ugyanis imdja, ha a figyelem kzppontjban llhat. Amikor lankadni rzi az irnta mutatott rdekldst, hatrozott intzkedseket foganatost. Igen kitartan kpes pldul bmblni cljainak elrse rdekben.
Minden egyb dologban is kitart, st, makacssgra hajlamos. Nem nyugszik bele egyknnyen abba, ha valami elsre nem sikerl neki. Becsvgy, gyzni akar, s hisga is btor tettekre sarkallja. Mivel nmaga eltt is tkletesnek akar ltszani, problmit nem osztja meg knnyen msokkal. Kudarclmnyek esetn mihamarabb biztostsuk t arrl, hogy tovbbra is csodli maradtunk! A dicsret alapvet szksglete, "doppingszere". Nem hallhat annyi elismer szt, amennyit sokallana. Azt azonban igen nehezen viseli el, ha szidjk, kritizljk, netn a fenekre vernek. Klnsen rossz nven veszi, ha az ilyesmit msok eltt kell elszenvednie. Az effle esetekre tarts srtettsggel, illetve ltvnyos dhrohammal reaglhat.
Mindemellett, ha gy rzi, hogy kellkppen megbecslik a szemlyt, igazi nagyvonalsgra kpes. tadja kedves jtkt a kisebbeknek, vdelmezi nla gyengbb trsait s szeretteit, szvesen lep meg msokat glns ajndkokkal. Cserbe elvrja, hogy gesztusait kellkppen rtkeljk, tovbb, hogy elismerjk irnyti-vezeti szerept. maga nemigen tri az irnytst, klnsen annak direkt, utastsokban megnyilvnul formival szemben ellenll. Szereti, ha bizonyos krdsekben hatrozhat, ezrt pillanatnyi letkornak megfelel mrtkben ajnlatos vlemnynyilvntsi s dntsi lehetsget biztostani szmra.
Hatrozott egynisge dacra a kis Oroszln igen sok babusgatst, simogatst ignyel. Kikveteli magnak, hogy sokat foglalkozzanak szemlyvel. Ezt tiszteletben kell tartani, m fontos megrtetni vele, hogy neki is tiszteletben kell tartania a krltte s vele lk rdekeit. Ha a szlk tlsgosan szolgai mdon viszonyulnak hozz, ha minden szeszlyt teljestik, ha sznet nlkl ugrsra kszen llnak, hogy hajait teljestsk, akr elsznt, nfej kis zsarnokot is nevelhetnek belle.
Mindennapjaiban meglehetsen knyelemszeret, s ragaszkodik szoksaihoz. Igaz, amikor ppen hdt kedve tmad, s nll tapasztalatokat kvn szerezni a vilgban, szinte hozz sem lehet rni, s fradhatatlanul vltoztatja helyt. Ha azonban elfrad, vagy nincs kedve straplni magt, mindent elkvet annak rdekben, hogy elszlltsk oda, ahov ppen tart. ltalban ragaszkodik kedvenc teleihez, ruhihoz. Kedveli a puha, sznes plss- s szrmellatokat, takarkat, prnkat. Amikor ders hangulatban van - s ez ltalban jellemz r -, roppant mosolygs, bohckod, kvncsi, tallkony, s az let minden apr rmt kpes lvezni. Egyszval: elbvl.
ltalban minden tekintetben kellemes, ingergazdag krnyezetre, eszttikus s tg mozgsteret knl kzegre, j trsasgra vgyik. Ez utbbi mr csak azrt is fontos szmra, mivel nem csupn azt szereti, ha msok felnznek r, de is szvesen tekint fel azokra, akikkel lete klnbz helysznein tallkozik. Lehetsg szerint ne mutatkozzunk eltte rossz formban.
vodba, iskolba kerlve az Oroszln-szltt aligha marad szrevtlen. A jtkosabb felfogst kpvisel, kreatv pedaggusok odavannak rte, a diktatrikus elveket vallk viszont aligha kedvelik, mert nem jellemzi t holmi vak engedelmeskeds. Trsai kztt komoly vetlytrsakra akadhat (pldul a Kos-, Nyilas-, esetleg Bak-szlttek szemlyben), m szinte biztos, hogy odaad rajongtbort is kialakt maga krl. Aligha ktsges, vezeti alkata mr ebben az idszakban vilgosan megmutatkozik.
Ritka kivtelektl eltekintve felnttknt is irnyt szerepet vllal hivatsterletn - legyen az az zleti let vagy a szmtstechnika vilga, vagy ppen a szrakoztat-, vendglt-, vagy szpsgipar gazatainak valamelyike. m akrmilyen szakmt vlaszt is, egyrtelmv teszi krnyezete szmra: azon a bizonyos terleten a KIRLY/N.
Szz
augusztus 24 - szeptember 23.
A kis Szz-szlttrl hamar kiderlhet: hangslyozottan precz elltst, mindig tiszta pelenkt s nyugodt krnyezetet ignyel. Nem kedveli, ha folyton kzrl kzre adogatjk, szmra idegenek beczgetik. Ettl akr feszltt, szorongv is vlhat. Ha j kzrzett maradktalanul szeretnnk biztostani, lehetsg szerint vjuk meg a rokonltogatsok heves rohamaitl. Arrl azonban meg ne feledkezznk, hogy szeretteitl s krnyezetnek megszokott tagjaitl nagy rmmel fogadja a dajklgatst!
Etetse okozhat nmi gondot, ugyanis vlogats, st, akr finnys is lehet. m semmikppen se erltessk r a szerintnk finom s tpll falatokat - mr csak azrt se, mert emsztrendszere rzkenyebb lehet az tlagosnl. tkezseire sznjunk elegend idt, s igyekezznk eltallni knyes zlst. Jrni ltalban hamar megtanul, beszlni mg hamarabb. J megfigyel s szkimond alkat lvn olykor alaposan zavarba is hozhatja krnyezett sarkos vlemnynek kinyilvntsval. Amit ismerskrl hall otthon, kertels nlkl kzlheti a szban forg szemllyel. Ha kedveskedsre akarjk rvenni, de nincs kedve hozz, azt is elszntan kzli. Felnvekedve ugyancsak ers kritikai rzk jellemezheti.
maga ennek ellenre nem tudja knnyedn kezelni a csipkeld megjegyzseket - az ilyesmit meglehetsen szvre veszi. Hogyne, hiszen a tlfejlett nbizalom igen tvol ll tle - ppen ezt ellenslyozza csps nyelvvel! Esetleg szorongsra, nmaga alulrtkelsre is hajlamos lehet, ezrt nevelse sorn sose fukarkodjunk a dicsrettel. Ugyanezen okbl lehetsg szerint ne brljuk, ne szidjuk s ne korltozzuk t, amikor nem felttlenl muszj. Mivel legalbb annyira vatos, mint amennyire kvncsi, biztassuk btorsgra, nllsgra s j dolgok kiprblsra.
rdekldst ltalban felkeltik az llatok, a nvnyek s a termszet kincsei-szpsgei. Biztostsuk szmra rendszeresen, hogy tallkozhasson ezekkel. Mesljnk neki ilyen trgy knyvekbl, gyjtsnk vele szp faleveleket, nagyobbacska korban vigyk kirndulni, tovbb kifogyhatatlan krdsei nyomn nevezzk meg az ltalunk ismert termszeti jelensgeket (amelyeket ezek kzl magunk sem ismernk, azoknak nzznk-olvassunk utna). A homokozst, gyurmzst, fldre rajzolst, kavicsok rakosgatst, babcsrztatst, cicasimogatst is mind kellemes foglalatossgnak tallhatja - hiszen a Szz-gyermek kedveli a kzzelfoghatan konkrt tevkenysgformkat.
Racionlis s segtksz alkat lvn a ksbbiekben magtl is feladatokat vllalhat a hztartsban. rdemes plusz idt sznnunk teendinkre azrt, hogy elfogadhassuk tle ezt a gesztust - a mindennapokban val egyttes munklkods ugyanis tovbb mlytheti hozz fzd kapcsolatunkat. Klnsen lvezheti, ha pakolszhat, sorba rendezhet trgyakat, sprgethet, vagy mondjuk tsztaformkat kszthet. A borsfejtshez hasonlatos, aprlkos munkkat is j jtknak tekintheti. Mgse terheljk meg t tlsgosan feladatokkal, s sztnzzk arra is, hogy idnknt laztson - pldul fogcskzzon vagy labdzzon egy jt a pajtsaival.
Nagyobb gyermekcsoportba kerlve eleinte taln kiss ijedt s szgyenls. Valsznleg rendkvli mdon igyekszik megfelelni az vodai, majd az iskolai elvrsoknak, s sokat izgulhat amiatt, nehogy otthon felejtsen valamit a felszerelsbl, vagy nehogy hibt talljanak a leckjben. Ksbb azonban minden bizonnyal rbred, hogy szorgalma, eszessge s mr emltett segtkszsge a kzssg megbecslt tagjv, st a pedaggusok egyik kedvencv teheti. Klnsen a reltrgyakban, azonkvl a magyar s idegen nyelvek tanulsban jeleskedhet. A tipikus Szz-gyermek radsul frge, gyes mozgs, ezrt testnevelsrkon sincs mirt szgyenkeznie. A tlerltetstl azonban vni kell - mindig kapjon lehetsget elegend pihensre!
Felntt vlva kzvetlenl vagy vlasztott szakmja rvn gyakorta msok tmaszv vlik. Hivatsban hasznra lehet jzansga, rendszerez kpessge s pontossga. Megllhatja a helyt pldul raktrozsi, pnzgyi terleten, de akr tudomnyos kzegben is. Kivl knyvtros, tanr, gygyt is lehet belle. Ha rsra adja a fejt, jl kvethet, szabatos stlusval, tnyszer fogalmazsmdjval vv ki elismerst.
Mrleg
szeptember 24.- oktber 23.
A jellegzetes Mrleg-tulajdonsgokkal rendelkez gyermek sok-sok vidmsgot hozhat a hzba. Csaknem mindig ders, kedves, elbvl. Igyekszik mielbb kommuniklni krnyezetvel, hiszen roppant trsasgkedvel. Taln akkor rzi magt a legjobban, amikor ltogatba rkeznek a rokonok-ismersk, s mindenki benne gynyrkdik, krltte srg-forog. Igencsak odavan a knyeztetsrt. Ugyanezrt viszont rossz nven veheti, ha ksik az ebd, vagy ha szlei megfeledkeznek arrl, melyik is a kedvenc jtka. Mr csecsemknt is szereti a puha, simogathat trgyakat s a sznes holmikat. A helyvltoztats tudomnyt nem felttlenl siet elsajttani - egyrszt, mert roppant knyelemszeret, msrszt, mert meglehetsen vatos.
Korn kiderlhet rla, mennyire fontos szmra a harmnia s a nyugalom. Esetleges csaldi feszltsgek esetn mr egszen kicsi kortl fogva bkt szerepet vllalhat. Nehezen viseli el a konfliktusokat. A dntshelyzeteket sem, gy brmin kpes hosszan hezitlni: hogy melyik ruhjt vegye fel, melyik mest szeretn meghallgatni, vagy ppen melyik jtszteret rszestse elnyben. Srgets helyett rdemes kivrni, mg vgre dlre jut (mg ha ez olykor nehz is). Ellenkez esetben ksbb, akr mg felntt korban is krnyezetre hrthatja a dntseket.
Biztassuk nyltabb llsfoglalsra - legyen sz vgyairl, gondjairl vagy az ltala elkvetett hibkrl. Eredmnyt azonban csakis akkor vrhatunk tle e tren, ha nem kell "tmadstl" tartania, azaz, ha indulatainkat nem eresztjk szabadon egy-egy bosszsgot okoz szituciban. A kis Mrleg szlei azt is okosan teszik, ha azonos nevelsi elveket kpviselnek, klnben a kivl diplomciai rzkkel s j trgyalkszsggel rendelkez gyermek lni fog azzal a lehetsggel, hogy amit egyikk nem enged, arra felhatalmazst szerez a msiktl.
Egyedl knnyen elunhatja magt, bartai kztt viszont annl inkbb elemben van. gyszlvn neki talltk ki a szlinapi gyermekzsrokat, a trsasjtkot, a tncot. Kedvelheti a msokkal kzsen zhet, m nem tlsgosan durva sportokat is (tollaslabda, pingpong, rplabda stb.), a fizikailag megerltet tevkenysgformkrt viszont ltalban nem lelkesedik. ltalban szvesen kszt msoknak ajndktrgyakat, rajzokat.
Lustlkodsra, tv eltti tespedsre is hajlamos lehet, ezrt res riban lssuk el hasznos, de belthat idn bell elvgezhet feladatokkal. Pldul fokozatosan vonjuk be sajt holmijnak rendben tartsra, mivel ez amgy sem a legersebb oldala. Ha alapos munkt vgzett, dicsrjk meg. A Mrleg-szltteket ugyanis sokkal jobban rdekli a mutats eredmny, az zlses kivitelezs, mint a katons rend. A gyermeknek nagy rmet szerezhetnk azzal is, ha megengedjk, hogy rszt vegyen a vendgvr szendvicsek, stemnyek dsztsben, az asztaltertsben, a virgok elrendezsben. A krumplipucols vagy a cipsuvickols erltetsvel azonban egykettre elvehetjk a kedvt attl, hogy valaha is segtsen a hzimunkkban.
Mivel szeret msokkal egyttmkdni, beszlgetni, azonkvl udvariassgra, kedvessgre trekszik, tbbnyire zavartalanul kpes beilleszkedni az vodai, iskolai kzssgbe. Csak olyankor veszekszik vagy verekszik, ha vgkpp nem lt ms megoldst. A pedaggusok elvrsainak igyekszik megfelelni, br a leckers s a szorgalmas tanuls nem okvetlenl tartozik kedvenc foglalatossgai kz. J kapcsolatait ignybe vve szksg esetn padszomszdja fzetbl msolja hzi feladatt, vagy osztlytrsai taneszkzeit kri klcsn, amikor ezt-azt otthon felejt. Kiemelkeden gyesnek bizonyulhat mvszeti s humn trgyakban, valamint a nyelvtanulsban.
Felnve csaknem biztosan olyan foglalkozst vlaszt magnak, amelynek rvn emberekkel is foglalkozhat, s harmnia irnti vgyt is kilheti. Megllhatja helyt a kozmetika, a fodrszat terletn, lakberendezsi tancsadknt, virgktknt, trskzvettknt, rendezvnyszervezknt, mvszeti esemnyek szervezjeknt. Akr kzvetlenl mvszi foglalkozst is vlaszthat. m akrhol tallkozunk is vele, bjos szemlyisge, vonz mosolya aligha kerli el figyelmnket.
Skorpi
oktber 24. - november 22.
A tipikus Skorpi-gyermek egyik szembetn tulajdonsga a zrkzottsg. Titkait, vgykpeit fltve rzi, s nem llhatja, ha azokat brki is ki akarja frkszni. Ez kiss nehezen kiismerhetv, nmelyek szmra pedig gyszlvn kiismerhetetlenn is teheti. Ha faggatjk, netn cukkoljk, csak mg elszntabban hallgat. m aki elg trelmes vele, s tiszteletben tartja az ltala diktlt szablyokat is, azrt brmire kpes. Szeretteihez szenvedlyes odaadssal ragaszkodik. Igaz, akiben csaldik, azt hasonl intenzitssal kpes elutastani is. Kiengesztelni korntsem egyszer, mert srelmei hossz tvon is intenzven lnek benne.
Nem jellemzi kzvetlen stlus, inkbb gyanakvsra hajlamos, gy aligha fog eleget tenni annak a krsnek, hogy lljon fel a szkre, s mondja el szpen a verset a vendgeknek. Ami azt illeti, a trsas let amgy sem tartozik kedvenc elfoglaltsgai kz. Szvesen jtszik egyedl, akr rk hosszat is. Emellett szereti csendben, a httrbl figyelni krnyezete esemnyeit. Ugyanis, noha sajt lelkt igyekszik elrejteni a vilg szeme ell, maga jl rt msok rzelmeinek felfedshez, cselekvseik oknak feltrshoz, gyenge s ers pontjaik feltrkpezshez. Ebbli ismereteit szksg esetn eszkzknt is kpes hasznlni cljai elrshez. Szinte orral tkzik az elle rejtegetni prblt gyekbe, ezrt rdemes letkornak megfelel mdon tjkoztatni a felszn alatt esetleg megbv csaldi feszltsgekrl, s ajnlatos relis magyarzatot fzni hozzjuk.
Csecsemknt makacssgval hvhatja fel magra a figyelmet. Azonban ez sem tekinthet egyrtelmen negatv tulajdonsgnak, hiszen nemcsak akkor kitart, amikor nem akar valamit megtenni. Fradhatatlanul kpes prblkozni pldul egy szmra j mozdulattal vagy az ptjtk sszeillesztsvel. Etetse olykor embert prbl feladat lehet: hol farkastvggyal kebelezi be tpllkt, hol pedig nem hajland elfogyasztani kedvenc telt sem. Ezzel tulajdonkppen egyfajta rzelmi prbnak veti al szeretteit. Mivel a szeretet ennyire fontos szmra, igen fltkenynek mutatkozhat, ha pldul testvre szletik. Nagy gondot kell fordtani arra, hogy ilyenkor is elegend figyelemben rszesljn.
Magas energiaszintje okn szinte a vgtelensgig kpes frasztani csaldjt, ezrt ajnlatos rendszeres testmozgsi lehetsget biztostani szmra. Nagyobbacska korban kedvre valk lehetnek a legklnbzbb vzi sportok, kztk a bvrkods, tovbb a vzparti trk s a kzdsportok. Annl is inkbb, mert kedveli a szlssges helyzetek meglst, a veszlyt; a sport pedig felelssgrzetre, energii tudatosabb alkalmazsra tanthatja.
Az vodban, iskolban sok mlhat azon, hogy bizalmba tudja-e fogadni v nnijt, tantjt. Ha nem, arra akr agresszival is reaglhat, vagy morzuss, passzvv vlhat. Szlei trekedjenek arra, hogy j kontaktust alaktsanak ki a pedaggusokkal, s ha problmk merlnnek fel, sszehangolt mdon keressenek megoldst. A kis Skorpi ltalban kevs gyermektrsval pt ki szorosabb kapcsolatot, azokkal viszont rk vd- s dacszvetsget kt.
Felnve gyakorta olyan plyra lp, ahol jl rvnyeslhet fizikai s mentlis szvssga, rejtlyek irnti fogkonysga, kutat hajlama. Neki val pldul az orvosi, tudomnyos kutati, vegyszi, pszicholgusi szakma; jl megllhatja a helyt fegyveres testlet ktelkben, nyomozknt, oknyomoz jsgrknt, rejtvnyksztknt, vagy akr sportedzknt is. that tekintete, titokzatossgot sugall fellpse sosem marad hatstalan, vszhelyzetekben pedig cscsformjt hozva vlt ki elismerst. Egyik legnemesebb tulajdonsga taln mgis az, hogy a legmlyebb vlsgok utn is talpra tud llni - msoknak is pldt adva az jrakezds mindenkori lehetsgrl.
Nyilas
november 23. - december 21.
A kis Nyilas-szltt ltalban j kedly, kvncsi s mozgkony. Mielbb igyekszik megismerkedni szkebb-tgabb krnyezetvel mind szellemi, mind fizikai rtelemben. Ebbl kvetkezik, hogy korn beszlni s jrni kezd; felfedezutakra indul. A szli aggodalmakat flrespri, a tlzott babusgatst elutastja, mivel sokra tartja az nllsgot. Az akadlyokat tbbnyire lekicsinyli, csak a clt ltja maga eltt. Ha valami mgsem gy sikerl, ahogyan elkpzelte, mris valami j dologba fog - ugyanis nem kedvetlenedik el egyknnyen, br nem is tlsgosan kitart.
Trelmetlensge olykor viharos indulatokra ragadtathatja, m rviddel a knnyzpor utn mr ismt napfnyes hangulatban kacarszhat. Knnyed s nagyvonalsgra kpes alkat lvn hamar feledi bosszsgait, srelmeit. Mindazonltal a kemny szigorra szinte biztosan elutastan reagl. Ajnlatos mindent megbeszlni vele, tancsos megindokolni szmra a szli krseket - legyen sz az otthoni szoksrendszer kialaktsrl vagy bizonyos tiltsok foganatostsrl. A Nyilas-szltt szmra ugyanis elengedhetetlen, hogy hinni tudjon abban, amit csinl, hogy meg legyen gyzdve afell, hogy helyesen cselekszik.
Energikus, jtkos s lnk figyelm kisgyermek lvn rendszeres mozgslehetsget s sokfle, vltozatos intellektulis lmnyt ignyel. Olykor persze fraszt lehet a csaldtagok szmra jabb s jabb izgalmas programokat kitallni s lebonyoltani, m az unatkoz Nyilas-szlttet elviselni ennl is jval frasztbb lehet. Kedvelheti pldul a clba dobst, a labdajtkokat, az atltikt, a lovaglst, az erdei stkat, az utazst, lvezett lelheti a beszdcentrikus nyelvtanulsban, az olvassban, a trsasjtkokban, rajonghat a fantzijt megmozgat mese- s kalandfilmekrt. Ha kislny is, elbb vlasztja a fra mszst, mint a babzst.
A kudarcokon megprblja hamar tltenni magt, gyakorta anlkl, hogy feldolgozn ket. Ders, optimista vilgkpvel nehezen fr ssze, hogy tudomsul vegye az let rnyoldalait. ppen ezrt nem rajong a kritikrt, s ha mr "orral tkzik" valamely komoly problmba, az akr lelki vlsgba is juttathatja. Fontos megrtetni vele, hogy ktelyei elbbre is vihetik, s hogy teljesen elfogadhat, ha valaki nincs folyton-folyvst feldobott llapotban.
Tbbnyire knnyen bartkozik, nagyon kedves s megnyer tud lenni. Ismeretei alapjn igyekszik tfog kpet alkotni egy-egy tmrl, s elmleteirl kretlenl is szvesen rgtnz kiseladst. Nagyon rl, amikor tjkozottnak, okosnak tartjk, esetenknt mgis abba a hibba eshet, hogy elhiszi: mindent jobban tud brki msnl. Vlt vagy vals igazt szenvedlyesen vdelmezheti krnyezetvel szemben, mr csak azrt is, mert szereti az elmleti krdseket rint vitkat, a szellemi kihvsokat.
Iskolba kerlve ltalban trekv, becsvgy. m az elmlylt ismeretszerzst, a szorgalmas tanulst nem felttlenl tallja szrakoztatnak, s elfordulhat, hogy mellzi is. J kifejez kszsge, nyelvrzke rvn azonban mg ilyenkor is feledtetheti, hogy tudsa itt-ott hzagos. Trsai kztt csintalan tleteivel s erteljes kezdemnyez-kszsgvel vv ki irnyt szerepet. Sajtos vonsa, hogy egy-egy cl rdekben mozgstani kpes krnyezett, a megvalsts ell viszont - maga mr visszavonul jabb szp tervekrt lelkesedve.
Felnttknt gyakorta tallhatjuk a Nyilas jegyben szletett embert olyan hivatsterleten, ahol lelkest beszdmdra, lvezetes stlusra, j trgyalkszsgre, szellemi, illetve fizikai mozgkonysgra van szksg. Tbbek kztt kivl tanr, egyetemi oktat, menedzser, jogsz, filozfus vagy pap vlhat belle; de jeleskedhet a sportban vagy akr a katonai plyn is. Inkbb elbb, mint utbb vezet beosztsba kzdi fel magt. Humora, derje, jvbe vetett bizalma szinte sosem hagyja el, gy msoknak is hitet adhat: csak semmi csggeds, minden nehz helyzetbl van kit!
Bak
December 22. - janur 20.
A Bak-gyermek tbbnyire komoly, korarett tekintetvel vonja magra a figyelmet. Ha valakire szlesen s nyltan rmosolyog, az nla a nagy bizalom jele, igazi jutalomknt kell fogadnunk. Szereti s ignyli a rendszeressget. Ha idben megkapja a szokott elltst, ltalban csndes s nyugodt, jl eljtszadozik akr egyedl is. Nem mintha nem szeretn a babusgatst, a kzs elfoglaltsgokat, de nmi tartzkods s nllsgra val trekvs mindenkor jellemz r.
Valsznleg korn szobatiszta lesz, mivel becsvgy, s ers benne a szndk, hogy megfeleljen krnyezete elvrsainak. pp ezrt viszont ne erstsk benne a tudatot, hogy mindig mindenben kiemelkeden kell helytllnia, pldul muszj ugyanakkor (vagy mg korbban) jrnia, beszlnie, rajzolnia, egyedl ltzkdnie, mint hasonl kor trsainak. Ez rks teljestmnyknyszert s szorongst breszthet a kis Bakban. Ennl jval kedvezbb hatst tehet r az nbizalmt erst biztats, dicsret.
Nagyobb cseperedve lvezett lelheti az olyasfajta, kzzelfoghat eredmnyt hoz tevkenysgformkban, mint a gyurmzs, a tsztagyrs, a kertszkeds, a homokozs vagy az ptjtk; szvesen gyjthet s rakosgathat kavicsokat. Mivel vatossg s nmi visszafogottsg jellemzi, kerli a vad jtkokat. Inkbb a mszka legtetejre kapaszkodva, fentrl szemlli magnyosan a vilgot, mintsem elvegyljn a zajos tmegben. Kirndulsok alkalmval klnsen a hegyi s barlangtrknak, sziklamszsnak rlhet.
A Bak-szltt ltalban kimondottan "j gyermeknek" szmt. Nem heveskedik, megbzhat s pontossgra trekszik. Idben hazar, kszsgesen segt otthon a hzimunkban, szobjban rendet rak. Mindezzel egytt lassan, de biztosan halad cljai fel. Amit nem r el els nekifutsra, azt szvs prblkozsokkal kzelti meg. Noha a kudarcok hatsra akr morzuss, zrkzott is vlhat, nem "beletrds" alkat. Vrakozik, figyel, s fel is ismeri, mikor sprheti flre az eltte tornyosul akadlyokat. Javarszt igen pontosan tudja, hogy kitl mit vrhat, kitl milyen reakcikra szmthat, s hogy az egyes szemlyek mely pillanatban mozgsthatk sajt tervei megvalstsra. Azaz: ragyog diplomciai rzkkel rendelkezik.
rzelmeit nem mutatja ki egyknnyen, elgondolsait sem osztja meg brkivel; a haverkods tvol ll tle. m aki bartjnak tudhatja, az mindig szmthat r - belertve a problms helyzeteket is. Ltvnyos gesztusok, szp szavak helyett azonban ilyenkor is inkbb cselekedeteivel ll helyt. Szkebb krnyezetben, majd utbb szlesebb krben is elismerik: vezet egynisg. maga nehezen kr s fogad el segtsget. Fontos, hogy krnyezete megrtesse vele: szeretetremlt marad akkor is, ha olykor tmogatsra szorul, vagy ha esetleg elrontott valamit.
Iskolba kerlve a tanrok kedvence lehet. Szorgalmas, engedelmes, tiszteli a szablyokat. Osztlytrsai kzl csupn egyet-kettt enged igazn kzel maghoz, de a tbbiekkel is kszsges, s igyekszik alkalmazkodni a kzssg mindenkori lethez. Osztlytrsait gyakorta figyelmeztetheti tanulssal kapcsolatos ktelezettsgeikre. maga nemigen mulasztja el a r rtt feladatokat, st gyakorta agglyoskodhat, megfelelen elvgzett-e mindent. Klnsen a reltrgyakban jeleskedhet.
Felnttknt elszntan trekszik arra, hogy hasznoss s elismertt tegye magt, tkletesen s magas szinten illeszkedjk be a trsadalomba. Lehetsg szerint olyan foglalkozst vlaszt, amely lehetv teszi, hogy msok felnzhessenek r pozcija, munkabrsa, a nehz krlmnyek vllalsa miatt. Vlhat belle matematikus, geolgus, egyetemi tanr, ptsz, szobrsz, vagy - fizikai kihvsokra sszpontost alkat esetn - bnysz, barlangsz, hegymsz is. Pldamutat megbzhatsga, kitartsa elbb-utbb biztosan az tlag fl emeli valamely letterleten. Komoly ember, akit komolyan is kell venni. |